- sluneční kolektory -
Solární systémy na ohřev TUV, bazénu a přitápění objektu
Sluneční kolektory je velmi výhodné použít jak pro vytápění domu, tak pro ohřev bazénu.
Většinu slunečního záření kolektory zachytí během letních měsíců, kdy je ideální počasí.
Sluneční kolektory je velmi výhodné použít jak pro vytápění domu, tak pro ohřev bazénu. Většinu slunečního záření totiž kolektory zachytí během letních měsíců, kdy je nejvíce dní s ideálním počasím. Pokud nemáme bazén, pak je tato energie využita pro ohřev vody v bojleru případně akumulačních nádrží.
Odběr teplé vody (TUV = teplá užitková voda) je během roku stabilní a její ohřev má smysl i v létě, nahřívat akumulační nádrže během léta je však v podstatě neúčelné, protože v létě topit rozhodně nechceme. Tepelná energie vyrobená kolektory tedy zůstane prakticky nevyužita. Tato energie tedy může být účelně využita pro temperování venkovního nebo vnitřního bazénu.
Jak velká plocha solárních kolektorů je potřeba pro ohřev bazénu?
Zdarma vypracujeme návrh Vaší instalace, kontaktujte nás >>
Vyplněný dotazník je ideální podklad pro technický návrhu solárního systému. Návrh systému obsahuje předpokládaný výkon solárních panelů, objem nádrže na teplou vodu. Dále se z naší nabídky dozvíte kolik energie a tedy i finančních prostředků ušetříte právě ve Vašem případě. Veškeré nabídky děláme na míru a dle přesných potřeb a požadavků zákazníků.
Dimenzování velikosti solárního systému v kombinaci s bazénem závisí na ploše hladiny bazénu. Počet solárních kolektorů a tím pádem i cena systému rovněž závisí na způsobu provozování bazénu - na délce bazénové sezóny a také na tom, zda je bazén na noc zakrývaný speciální plovoucí fólií.
Energetické ztráty bazénu jsou z velké části způsobovány odpařováním z hladiny bazénu, proto je velikost solárního systému odvislá od plochy hladiny.U venkovního bazénu by se plocha kolektorů měla rovnat přibližně 50% plochy hladiny bazénu, u vnitřních bazénů by pokrytí kolektory mělo činit přibližně 100% - u vnitřních bazénů platí, že plocha vnitřního bazénu = plocha slunečních kolektorů.
V případě, že je nevyužívaný bazén zakrýván, snižuje se potřeba slunečních kolektorů přibližně o 30%. V případě vnitřních bazénů je zvýšený nárok na počet kolektorů z důvodu předpokladu delší koupací sezóny provozu oproti venkovním bazénům. Velikost solárního systému pro ohřev bazénové vody závisí na způsobu provozování a na očekáváních každého zákazníka.
Vnitřní bazény mohou být provozovány celoročně, nebo z důvodu zvýšené vlhkosti a kvůli sníženým možnostem větrání je vnitřní bazén na zimu odstavován. Venkovní bazény mohou být provozovány buďto pouze v letních měsících, nebo od jara do podzimu. Na délce bazénové sezóny také závisí potřeba zapojit do temperování bazénu i další zdroj, například kotel.
Co s teplem pro bazém v zimě?
Pokud bazén není provozován celoročně, lze mimo koupací sezónu využívat teplo ze slunečních kolektorů pro ohřev TUV nebo pro přitápění budovy. Díky bazénu, kam je energie ukládána během slunných letních měsíců, zde prakticky odpadá nutnost pořizovat akumulační nádrže. To může být výhodou v místech, kde není na dostatečně objemnou akumulaci místo. Své opodstatnění však má akumulační nádrž i v solárních systémech pro ohřev bazénu, zvláště s některými typy kotlů na pevná paliva. Více informací k přitápění solárním systémem naleznete v části Solární systémy na ohřev vody a přitápění objektu.
Systém s TUV, bazénem a přitápěním
Solární systém pro ohřev TUV, ohřev bazénu a přitápění se díky letním přebytkům, které jsou předávány do bazénu obejde i bez akumulačních nádrží. V období od podzimu do jara jsou solární kolektory využity pro přitápění domu. U energeticky náročných bazénů lze kolektory využít výhradně pro ohřev bazénové vody.
- Máte zájem o nezávaznou nabídku dodání fotovoltaické elektrárny? -
KONTAKTUJTE NÁS
FOTOVOLTAIKA NA KLÍČ